Sa Općinom Ilijaš potpisan Sporazum o primjeni CAF modela upravljanja kvalitetom u JLS
Dana 10.aprila 2025. godine, predstavnici Agencije za državnu službu Federacije BiH, gđa Samra Ljuca, pomoćnik direktora u Odjeljenju za stručno usavršavanje i razvoj državne službe i gđa Amina Bajraktarević, stručni savjetnik u Odjeljenju za stručno usavršavanje i razvoj državne službe, održali su sastanak sa rukovodstvom Općine Ilijaš s ciljem predstavljanja CAF (Common Assessment Framework) modela upravljanja kvalitetom u javnoj upravi i razmatranja mogućnosti njegove implementacije u ovim jedinicama lokalne samouprave (JLS), kojom prilikom je potpisan i Sporazum o saradnji sa Općinskim načelnikom, gospodinom Dovadžija Amarom.
Kao dodatni alat u implementaciji CAF modela u JLS BiH, koristi se unaprijed definisan set od 43 indikatora koji omogućavaju kvantifikaciju i validaciju rezultata rada. Ovim pristupom, CAF metodologija 2020 se nadograđuje kako bi se dodatno poboljšala efikasnost i efektivnost javne uprave.
U skladu s Odlukom Vlade Federacije BiH ("Službene novine Federacije BiH" broj 89/22) o odobravanju Planskog dokumenta o uvođenju CAF standarda za upravljanje kvalitetom u organima državne službe u Federaciji BiH 2022-2024, Agencija za državnu službu Federacije BiH kontinuirano vrši uvođenje i promociju CAF modela u organima državne službe, pružajući podršku institucijama koje prepoznaju značaj sistematskog pristupa unapređenju kvaliteta upravljanja.
CAF model se trenutno implementira u tri odabrane JLS u Federaciji BiH u okviru MEG 2 projekta (Tehnička pomoć za općinsko okolišno upravljanje), i to u: Gradu Bosanska Krupa, Općini Bosanski Petrovac, Općini Sanski Most, dok je Općina Ilijaš četvrta jedinica lokalne samouprave.
Projekat finansiraju Vlada Švicarske, Švedska i Vlada Češke Republike, a implementira UNDP u BiH.
Agencija za državnu službu Federacije BiH, kao ključna institucija za promociju i implementaciju CAF modela, od 2016. godine aktivno podržava njegovo uvođenje u organima javne uprave, uključujući gradove Živinice, Bihać, Gračanicu, Tešanj, Goražde, Lukavac, te inspekcijske organe na kantonalnom i federalnom nivou.
Poseban uspjeh ostvaren je početkom 2024. godine, kada je Grad Bihać, uz stručnu podršku Agencije, uspješno prošao proces eksterne evaluacije i dobio prestižni certifikat CAF Effective User, čime je postao prva jedinica lokalne samouprave u BiH s ovim priznanjem.
Uspostavom CAF modela, jedinice lokalne samouprave u Federaciji BiH jačaju svoje kapacitete za strateško upravljanje, poboljšanje javnih usluga i jačanje povjerenja građana u institucije. Agencija za državnu službu Federacije BiH nastavlja pružati stručnu podršku svim institucijama koje prepoznaju značaj upravljanja kvalitetom u javnoj upravi.